سلامت یارهويج


هویج گیاهی است دو ساله داراي ریشه راست و ساقه بی کرک که نوع پرورش یافته آن در اکثر نقاط زمین کشت می شود .
قسمت های مورد استفاده گیاه هویج ریشه، میوه و تخم آن است .


طریقه مصرف:
به شیوه هاي مختلف به مصرف میرسد که در ادامه مشاهده می کنید.

توضیحات:
Carrot هویج
Daucus carota نام علمی

خواص دارویی:
در هویج یک نوع انسولین گیاهی وجود دارد که خاصیت کم کننده قند خون را دارا می باشد ، بنابراین این عقیده قدیمی که هویج براي بیماران دیابتی مضر است ، نادرست بوده وبیماران دیابتی می توانند به مقدار کم از این گیاه استفاده کنند .
هویج با داشتن مواد مقوي و ویتامین ها یکی از مهمترین و مفیدترین مواد براي بدن می باشد . خوردن هویج مقاومت بدن را در مقابل بیماریهاي عفونی بالا می برد.
مصرف هویج در برطرف کردن بیماریهاي آب آوردن، انساج بدن ، عدم دفع ادرار ،تحریک مجاري هضم و تنفسی ، سرفه هاي مقاوم ، آسم ،اخلاط خونی و دفع کرم اثر معجزه آسایی دارد.
از هویج می توان در مورد زیر استفاده کرد
1)براي برطرف کردن یبوست یک کیلو هویج را رنده کنید و در مقدري آب دو ساعت بجوشانید تا مانند ژله در آید صبح ناشتا چند قاشق بخورید.
2)سوپ هویج براي کودکان شیر خوار که معده حساس دارند : ابتدا 200 گرم هویج رنده شده را در دیگ بریزید و روي آن یک لیتر آب اضافه کنید و بجوشانید تا کاملا هویج ها له شود . سپس آنرا صاف کرده و به نسبت مساوي با شیر مخلوط کرده و در شیشه شیر بچه ریخته و به او بدهید .
3)تخم هویج را به مقدار یک قاشق غذا خوري در یک لیوان آب جوش ریخته و آن را به مدت 5 دقیقه دم کنید . این دم کرده اشتها آور بوده و خاصیت زیاد کننده شیر خانم هاي شیر ده و همچنین کاهش درد را دارا می باشد.
4)برگ هویج را با آب بجوشانید این جوشانده را غرغره کنید براي آبسه مخاط دندان و دهان موثر است. بعلاوه می توان براي رفع ترک و خراش پوست از آن استفاده کرد.
5)هنگامیکه کودک شروع به دندان درآوردن می کند، یک قطعه هویج باریک را براي دندان زدن به او بدهید این کار موجب قوی شدن لثه های او می شود.
6)شست وشوی صورت با آب هویج باعث روشن شدن و جلوه پوست می شود.
7)هویج خام به لاغر شدن کمک می کند.
8)خوردن هویج براي بیماریهاي بواسیر موثر است.
9)براي خارج کردن سنگ کیسه صفرا هویج اثر معجزه آسا دارد.
10)خوردن هویچ جوشهاي صورت را درمان می کند.
11)براي تقویت قواي جنسی و تحریک کبد و روده ها هویج داروي موثري است.
12)هویج اعمال روده ها را منظم می کند و کمبود الیاف غذاهاي گوشتی را جبران می کند بنابراین آنهایی که گوشت زیاد مصرف می کنند حتما باید هویج بخورند تا مشکل یبوست نداشته باشند .
13)براي برطرف کردن اسهال بچه ها بهترین دارو سوپ هویج است . براي این منظور باید 500 گرم هویج را رنده کرده و آن را در یک لیتر آب بجوشانید تا آنکه هویج کاملا پخته و نرم شود سپس آنرا در آسیاب برقی ریخته تا آنکه بصورت شربت در آید بعد به آن آب اضافه کرده تا آنکه حجم آن یک لیتر شود .
14)آب هویج در صبح ناشتا، مواد سمی را از خون خارج می کند.
15)خانم هایی که پوست حساس دارند حتما باید پوست صورت و گردن خود را با آب هویج پاک کنند.
16)نوشیدن دم کرده یا جویدن تخم هویج ، گاز معده را خارج کرده و فعالیت روده ها را زیاد می کند.


مرجع: کتب طب سنتی
تاریخ 26 خرداد 1399    |    تعداد بازدید 370    |    نویسنده مطلب M Kazemiنام :
ایمیل :  
دیدگاه :

▲ top