سلامت یاردرمان دیابت با طب سنتی


بیماری قند هنگامی رخ می دهد که ترشح انسولین به وسیله لوزالمعده متوقف شده و یا به مقدار کافی ساخته نمی شود و بنابراین مقدار زیادی قند در ادرار و خون وجود دارد که بدن نمی تواند آن را تبدیل به انرژی کند و شخص با اینکه غذای زیادی می خورد همیشه گرسنه است.Diabetes دیابت


دو نوع بیماری قند(دیابت شیرین) وجود دارد :


نوع اول که شروع آن معمولا در کودکی و قبل از پانزده سالگی است و دیابت وابسته به انسولین نامیده می شود و شخص حتما باید از انسولین استفاده کند زیرا سلول های لوزالمعده در اثر حمله گلبول های سفید از بین رفته و قادر به تولید انسولین نیست.


نوع دوم بیماری قند مخصوص اشخاص بالغ بوده و دیابت غیر وابسته به انسولین نام دارد و معمولا بعد از چهل سالگی شروع می شود فرد بایستی با قرص های قند تحت درمان قرار گیرد. علائم آن تشنگی شدید و تکرر ادرار ادرار است که با خستگی ، خارش در بدن و تاریکی چشم همراه است.به دلیل بالا بودن قند خون، شخص در مقابل بیماری ها مصونیت خود را از دست می دهد و اگر زخم در بدن ایجاد می شود خیلی دیر خوب می شود. بیماری قند بیماری های شدید دیگری مانند بیماری های کلیوی ، عصبی ، تصلب شرایین ، قلبی و زخم در پاها – که گاهی به قطع پا نیز منجر می گردد - ، فشارخون بالا و حتی کوری می شود.


درمان بیماری از نظر پزشکی و از طریق طب سنتی:


همانطور که گفته شد نوع اول بیماری قند را نمی توان با دارو های گیاهی و رژیم غذایی معالجه کرد و شخص حتما باید از انسولین استفاده کند ولی با استفاده از یک رژیم صحیح غذایی و گیاهی می توان مقدار انسولین دارویی را کاهش داد. ولی نوع دوم بیماری قند را کاملا می توان با رژیم دارویی و غذایی گیاهان دارویی معالجع کرد و شخص احتیاجی به دارو نخواهد داشت.


داروهای طبی شایع شامل قرص های گلیبن کلامید و متفورمین میباشد. در مرحله اول کسانی که اضافه وزن دارند باید وزن خود را پایین آورند و از خوردن شکر ، شیرینی ، مواد نشاسته ای تصفیه شده و ساده اجتناب نمایند ، و به جای آن از غذاهای دارای الیاف زیاد مانند: جو دو سر، حبوبات (نخود و لوبیا) ، بامیه ، شاهی و گز روغنی استفاده کنند. سیب دارای ماده ای به نام پکتین میباشد که مملو از الیاف قابل حل در آب است. خوردن دو عدد سیب قبل از غذا مقدار انسولین مصرفی را کاهش می دهد.


آب آرتیشو در پایین آوردن قندخون بسیار موثر استزیرا دارای اینولین میباشد. چربی های اشباع نشده مانند روغن کتان و روغن ماهی سالمون در متعادل کردن قندخون اثر مفید دارند. از گیاهانی که قندخون را پایین می آورند می توان از تخم شنبلیله نام برد که ترشح انسولین را بدن افزایش می دهد. یک قاشق چای خوری از گیاه فوق را در یک لیوان آب جوش ریخته و به مدت پنج دقیقه جوشانده و بعد از هر غذا نوشیده شود.


گیاهان دیگری که در پایین آوردن قند خون موثرند عبارتند از : برگ درخت گردو ،‌گزنه ،‌گل قاصدک ، شیرین بیان ، ‌سوما و قره قات


عوارض دیابت  

تاریخ 11 بهمن 1399    |    تعداد بازدید 45    |    نویسنده مطلب M kazemiنام :
ایمیل :  
دیدگاه :

▲ top