سلامت یارجمع آوری و خشک کردن گیاهان دارویی بخش سوم


ادامه به جمع آوری و خشک کردن قسمت های مختلف گیاه خواهیم پرداخت :


دانه ها


ریشه ها


شیره و صمغدانه ها


دانه ها را عمدتا بعد از خشک شدن گل ها باید جمع آوری کرد. تخمدان گیاه را به طور کامل و با حدود پانزده الی بیست و پنج سانتی متر از ساقه هنگامی که گل ها خشک شدند بچینید و آن ها را وارونه روی سینه یا درون پاکت کاغذی قرارداده و دور از نور مستقیم آفتاب آویزان کنید. به تدریج دانه ها رسیده و داخل سینی یا پاکت سقوط می کنند. زمان لازم برای خشک شدن کامل دانه ها عمدتا حدود دو هفته است.


ریشه ها


اغلیب ریشه ها را عمداتا باید در فصل پاییز جمع آوری کرد ، زیرا در فصل پاییز ذخیر غذایی و تمامی مواد معدنی از قسمت های هوایی وارد ریشه ها شده و برای فصل رشد ذخیره می شوند. جمع آوری ریشه ها هنگامی صورت می گیرد که قسمت های هوایی گیاه پژمرده شده و در حال خشک شدن هستند.


پس از جمع آوری ریشه ها ، باید ابتدا آن ها را شسته و سپس ریشه های بزرگ را به صورت تازه خرد کرده و سپس آن ها را خشک کنید. سعی کنید ریشه ها را به صورت مورب ببرید تا سطح تماس افزایش یابد. قطعات خرد شده را روی سینی پهن کرده و در محلی گرم و خشک دارای جریان هوا پهن کنید. ریشه ها را باید در محل های خشک نگهداری کرد. اگر ریشه ها دوباره رطوبت جذب کنند غیر قابل استفاده خواهند بود.


شیره و صمغ


شیره گیاهان را می توان در فصل تابستان و پاییز ،‌یعنی زمانی که شیره گیاهان در حال حرکت هستند ، جمع آوری کرد. گیاهان خانواده گل سرخیان مانند درخت زرآلو ،‌گیلاس و آلبالو در طول تابستان شیره زیادی تولید می نند و در صورت ایجاد زخم یا شکافی در پوست درخت مقدار زیادی شره از آن محل بیرون می آید.


صمغ و شیره گیاهان علفی مانند کاهوی وحشی و شیرتیغک را می توان با ایجاد فشرده استحصال کرد.پس از جمع آوری شره و صمغ آنرا خشک و سپس نگهداری کنید. در نظر داشته باشید که برخی از شیره ها ممکن است حالت خورنده داشته باشند ، بنابراین بهتر است برای استحصال آن ها از دسکش های مناسب استفاده کنید.


صمغ

تاریخ 21 اسفند 1399    |    تعداد بازدید 21    |    نویسنده مطلب M kazemiنام :
ایمیل :  
دیدگاه :

▲ top