سلامت یارخواص عسل بر حسب عناصر مفید و سودمند


عسل دارای مقادیر متنوعی ویتامین می باشد و از این نظر برای حفظ سلامتی بسیار سودمند است.ویتامین A


ویتامن A در حضور صفرا به سهولت و به سرعت جذب می شود. 3_5 ساعت  پس از مصرف ویتامین مقدارش در خون به حداکثر می رسد. بیشتر ویتامین Aدر جیگر متمرکز می شود و بدن روزانه نیازمند به 2500 واحد بین المللی ویتامین مذکور است .ویتامین Aدر چشم فعالیت دارد و در متابولیسم سلول های بافت پوششی نقش مهمی دارد. رشد و نمو را پیش می برد . ادرار را زیاد می کند و بر روی قدرت بینایی و بر روی ساختمان نسوج جهت اپی تلیال (بافت پوششی ) به خصوص نسوج حنجره و لگنچه توام با آمادگی آن نسوج جهت پذیرش بیماری های چرکی موثر است .


ویتامین D


ویتامین Dدر اثر تابش اشعه ی آفتاب در روی پوست و قشر سطحی آن ایجاد می شود و حیواناتی که پشم و مو و پر دارند  با لیسیدن  یا منقار زدن ، آن را  وارد بدن خود می کنند  یا از راه گوارش جذب می شود .


 کمبود ویتامین D سوخت و ساز کلسیم و فسفر را محفوظ میدارد .


فسفر بافت های شل و نرم را به حرکت در می آورد فسفر آلی را به فسفر معدنی تبدیل می نماید .


در کودکان پیش رس و بیماری های رائسیئیسم و تحتانی کودکان (اسپاسمو فیلی ) استننو ما لاسی و مسمویت از سرب و لوپوس مورد استعمال دارد و در نارسایی کلیه و آرتریو اسکلروزها تجویز آن ممنوع می باشد .           


ویتامین E


 این ویتامین  در تحلیل  رفتن ماهیچه ها  و اسکلروز ماهیچه ها ، بیماری قند ، آنژین صدری ، بسته شدن سیاه رگ ها ، زخم های چرکین ، تورم ، سوختگی ها ، بیماری های کلاژن ، برخی بیماری های عصبی مانند اسکلروزان  پلاک ، در دوران یا ئسگی و در بیماری های جگر مورد استفاده قرار می گیرد. 


ویتامین K


این ویتامین  به اشکال  ویتامین K1و K2 در طبیعت یافت می شود . در چربی محلولند  و در برابر حرارت تا حدی ثابت و در مقابل نور  قلیایی ها غیر ثابت می باشند و برای  جذب شدن بدن احتیاج  به صفرا دارند . این ویتامین در اشخاص بالغ به مقدار کافی از جسد میکروب ها در روده تهیه  می شود .نیاز به این ویتامین در گرما بیشتر می گردد. در انعقاد خون ، اثر  غیر مستقیم دارد و در مسمومیت های حاصل از بنزین  و بنزن و سالیسیلات و  زیاد مصرف کردن دیکومارل ، ترومکسال مورد استعمال دارد.  کمبود این  ویتامین اغلب ثانوی بوده  و به واسطه ی نبودن املاح صفراوی که برای جذبش لازمند  به وجود  می آیند لذا در فیستول های خارجی صفراوی و یرقان های انسدادی و کلیت های مزمن زخمی و ..... دیده می شود .


ویتامین C


این ویتامین  در طبیعت  به دو شکل یافت می شود . هر دو در آب  محلولند و در برار نور و قلیایی ها و بعضی فلزات غیره ثابت می  باشند.


 ویتامین C تا حدودی در بدن  ذخیره می شود و بیشتر  پستانداران ویتامین C می سازند و خوکچه ی هندی و میمون و انسان قادر به ساختن نیستند . احتیاج روزانه ی بدن 75 میلی گرم حدس زده  شده وجود ویتامین C باعث استقامت بدن دربرابر امراض عفونی  می گردد و سلول های نسوج پیوندی –غضروفی ، استخوانی  عاج دندان ها  عمل  نگهداری موارد را در داخل  آنها  انجام می دهد.


خرابی لثه ها ، کم شدن استقامت  مویرگ ها ،  کاهش استقامت بدن در برار بیماری های عونی ، دیر التیام بافتن زخم ها ، به تعویق افتادن ترمیم شکستگی  استخوان ها ، خستگی و بی حالی عمومی ، کم خونی ، اختلال در رشد و استخوانی شدن غضروف ها و اختلال در پیشرفت  نمودن آن ها با کمبود این ویتامین ارتباط دارد .


ویتامین B


در گیاهان به شکل طبیعی یافت می شود و در بدن حیوانات به شکل ترکیبی .


 کمبودش موجب کمی اشتها  ، استفراغ  ، خستگی عمومی ، کم شدن فعالیت  گوارش ،  کاسته شدن اسید کلر یدیک معده ، کمی وزن ، کاستی و رشد کودک ، ضربان قلب ، اختلال متابولیسم آب ، علایم  عصبی  در پاها ، ضعف ماهیچه چهار سر ، انقباض ماهیچه ها ، زود خسته شدن ، زیاد و کم شدن حس و حساسیت در کمبود شدید آن بری بری و نوریت ظاهر می گردد و تمام حالات مذکور با دادن ویتامین B1 بر طرف می گردد . و اگر ویتامین B1 زیاد  مصرف گردد اسید نیکوتنک بدن کم می شود.


 در مبتلا یان به الکل ، اختلالات معده ، روده  ، جگر ، هنگام وضع حمل ، در  بیماری قند ویتامین مذکور داده می شود و در مبتلایان  به ساتورنیسم این ویتامین را به  عنوان پیشگیری تجویز می نما یند.


ویتامین B2  (ریبو فلاوین)


 کمبود آن جراحاتی  در شیار بینی ، لب ، پلک ها ،  گوش ها ، تورم خشک پوست ، خارش مقعد و فرج ، پوست تخم ، سوزش زبان و پا ، تورم زبان و عصب ، از دیاد حساسیت در پا و ساق پا ، ضعف ماهیچه ها ، عدم تطابق حرکات ، انقباضات کلونیک ، سرگیجه ، لرز ، قرمز  شدن  قرنیه و پوست ایجاد می نماید و با دادن ویتامین  B2 هر کدام از علا یم  به وجود آمده باشد برطرف  می گردد.

تاریخ 23 مهر 1399    |    تعداد بازدید 37    |    نویسنده مطلب M kazemiنام :
ایمیل :  
دیدگاه :

▲ top