سلامت یارنقش عسل در تغذیه کودکان


آزمایش های پزشکی که توسط  تعدادی از پژوهشگران انجام گرفت ، عسل را به عنوان یک ماده غذایی اثر گذار در رشد کودکان معرفی نموده است .همچنین پژوهشگران متوجه شدند که عسل  دارای نقشی خون ساز بوده و موجب افزایش گلبول های  قرمز در خون کودکان می شود.در حال حاضر ، بسیاری از کشور های دنیا عسل را  در رژیم های خاص تغذیه کودکان که از بیماری های سوء هاضمه ، اختلالات دستگاه گوارشی و کم خونی رنج می برند،, گنجانده اند .


اضافه نمودن عسل به رژیم غذایی کودکان بیمار علاوه بر افزایش وزن آنها ،  در بهبودی بیماریشان نقش موثری دارد . چون عسل خاصیت ضد میکروبی دارد ، از مبتلا شدن کودکان سنین پایین به بیمار های عفونی انگلی معده جلوگیری می کند .


با وجود فواید فراوان آن  برای مادر و کودک شیر خوارش ، در حال حاضر  شیر مادر را تنها منبع  تغذیه کودک نمی دانند . از این رو پزشکان جهان ، عسل را به عنوان ماده شیرین کننده  غذایی مهم که  باید  در شیر محلی و در غذاهای کودکان مانند فرنی یا آرد گندم نیم کوب باشد مطرح کرده اند زیرا  مقدار مناسب قندی که در عسل است انرژی  خوبی را برای کودک تامین می کند  و همچنین  در مرحله حساس رشد کودک تاثیر گذار است . چون عسل از مواد معدنی حیاتی و ریز مغذی ها سرشار است ، از  این رو آزمایش های ماگنی ثابت کرده است که عسل ، محرک رشد کودک را در خود دارد . عسل به دلیل ویتامین هایی که دارد در حفاظت و مصونیت بچه ها از بیماری راشیتیسم ( نرمی استخوان ) موثر است . از سوی دیگر  کومبی تاکید میکند که افزودن عسل به شیر جوشیده  خواصی را که شیر بر اثر جوشاندن از دست داده , بر می گرداند . او متوجه شد که می توان از عسل به عنوان داروی ملین بچه ها نیز استفاده کرد . بچه هایی  که عسل ، ماده غذا یی اساسی در تغذیه آنها می با شد ، دستگاه گوارشی  سالم دارند و هیچ گونه گازی در شکم آنها جمع نمی شود . علت آن به  اسید های عالی و روغن های فراری که در عسل است بر می گردد که این خود به علت تنظیم حرکات روده ها و عدم بی قراری کودکان است .  


راشیتیسم


از عسل به عنوان ماده ای برای درمان بیماری های دهان و روده کودکان استفاده می کنند . زیرا مصرف  قند معمولی برای کودکان  زیان هایی را در پی خواهد داشت . به دنبال آن ، زایس به شدت تاکید می کند که عسل  تاثیر مثبتی در رشد  کودکان دارد . زیرا به اعتقاد  او وارد نمودن عسل در رژیم های غذایی مخصوص بچه ها در تقویت بنیه بچه های ضعیف و کم رشد موثر است .


علاوه بر آن ، عسل با ساختن کلسیم و منیزیم در رشد بچه ها تاثیر خوب و مشهودی دارد به ویژه اگر آن را همراه با  رژیم غذایی مخصوص کودکان  مبتلا به نرمی استخوان ها (راشیتیسم) بگنجانند. بنابراین ، فواید زیاد عسل را در رشد کودکان و در مراحل مختلف  زندگی آنها و پیشگیری  از بیماری ها ملاحظه می نماییم.

تاریخ 23 مهر 1399    |    تعداد بازدید 36    |    نویسنده مطلب M kazemiنام :
ایمیل :  
دیدگاه :

▲ top