سلامت یارتمشک


Raspberry تمشک


بوته تمشک در مناطق گرم و مرطوب ، در جنگل ها و صحرا ها می روید و گاهی آن را می کارند. قسمت های مورد استفاده بوته تمشک عبارتند از : میوه ، برگ ، تخم ، دانه و گل. تمشک سرشار از ویتامین های C و K است و دارای خواص خنک ، نرم کننده و ضد آسکوربوت می باشد. هم چنین برای اوره و فشارخون مفید است.


تمشک خون را تصفیه می کند و برای کسانی که به روماتیسم مبتلا هستند ، بسیار مفید سات. چون تمشک دارای ماده ای به نام سالسیلیک است ، برای تسکین درد سودمند است. تمشک نیز مانند توت فرنگی خون را قلیایی می کند و قند آن برای مبتلایان به مرض قند مفید است.  شربت تمشک برای بیماران مبتلا به سرخک و مخملک و برای رفع تب تجویز می شود. تخم و دانه ای که در تمشک وجود دارد ، اغلب با دندان نیز خرد نمی شود ، ولی وقتی خورده شود در معالجه ی یبوست و خشک مزاج موثر است.


خوردن جوشانده برگ تمشک به مقدار 3 تا 4 فنجان در روز بین غذاهای اصلی ، بند آوردن ادرار را معالجه می کند و بهترین دارو بر ضد درد کیسه مثانه است. تمشک خاصیت ضدعفونی کننده دارد. برای معالجه کک و مک ، ابتدا صورت را خوب بشویید و سپس ورقه نازکی از تمشک به مدت یک ساعت روی صورت بمالید. این کار را چند بار تکرار کنید تا کک و مک صورت از بین برود. گذاشتن برگ تازه و پخته شده ی تمشک بر موضع بیماری های پوستی ، آن را التیام می دهد. تمشک عرق آور است ؛ برای همین بهترین زهکش سوراخ های پوست است.


برگ تمشکتاریخ 02 آبان 1399    |    تعداد بازدید 166    |    نویسنده مطلب M kazemiنام :
ایمیل :  
دیدگاه :

▲ top