سلامت یارتوت فرنگی


Strawberry توت فرنگی


توت فرنگی به حالت خودرو در بعضی نواحی شمالی و غربی ایران وجود دارد. از دیرباز همه قسمت های این گیاه مصرف دارویی داشته است و از برگ و یشه آن که حاوی مقدار قابل ملاحظه ای تانن است ، به عنوان ضد اسهال و دارویی ادرارآور استفاده می شود. توت فرنگی منبع خوبی از فیبر ، ویتامین سی ، فولات ، پتاسیم و آنتی اکسیدان ها می باشد که این مواد مغذی باعث می شوند توت فرنگی به عنوان یک جایگزین شیرین، باعث افزایش سلامت قلب ، کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان و در کل ارتقاء سلامتی بدن شود. هم چنین دارای املاح کلسیم ، آهن و فسفر می باشد. از مواد موثر مهم آن می توان از تانن ، موسیلاژ ، قند های مختلف ، سالیسیلات ها و به خصوص اسید های میوه را نام برد. توت فرنگی سرشار از ویتامین و فاقد چربی اشباع است و کالری کمی دارد.


توت فرنگی مانند سایر توت ها مثل شاه توت و توت سفید پاک کننده روده و مثانه است. مصرف این میوه علاوه بر وجود انواع ویتامین ، املاح و آب که هر کدام اثرات خود را بر بدن اعمال می کنند دارای خاصیت تقوت کننده ، اشتهاآور ، ملین و خنک کننده نیز می باشد.


توت فرنگی در خون سازی بدن موثر است و از تصلب شرائین جلوگیری می نماید. دم کرده برگ توت فرنگی با میوه توت فرنگی می تواند نقرس وسنگ های مثانه را معالجه می کند. املاح معدنی موجود در توت فرنگی خاصیت مسهلی به آن بخشیده است ، زیرا این املاح عضلات روده را به انبساط و انقباض وادار می کند و به همین جهت توت فرنگی برای درمان یبوست موثر است.


توت فرنگی به علت دارا بودن مقادیر کافی کلسیم و فسفر ، در رشد و نمو کودکان و نوجوانان ، استحکام دندان ها و ترمیم شکستگی استخوان ها مفید است.تاریخ 03 آبان 1399    |    تعداد بازدید 196    |    نویسنده مطلب M kazemiنام :
ایمیل :  
دیدگاه :

▲ top