سلامت یارریواس


ریواس گیاهی است از تیره ی ترشک ها ( هفت بندها ) و دارای ساقه های هوایی و برگ های آن محتوی مواد ذخیره ای و اسیدی است و به همین جهت مورد استفاده ی خوراکی قرار می گیرد. ریواس طبیعت سرد دارد و دارای ویتامین سی ؛ اکثر ویتامین های گروه بی ؛ ویتامین آ و املاح معدنی ، کلسیم ، سدیم و پتاسیم قابل توجهی می باشد. قابض است و برای تقویت معده و کبد مفید است.


خوردن ریواس برای بیماران تب دار و یرقان ، وسواس ، سستی را درمان می کند. در این گونه موارد می توان 100 گرم از آب ریواس یا مقداری رب ریواس را میل کرد. خوردن آن ، صفرا و دل بهم خوردگی را رفع می کند و برای حصبه و اسهال گرم صفراوی مفید بوده و کرم کش است. ریواس اثر ملین داشته و اشتهاآور است. باید بدانید که شیر مادرانی که ریواس می خورند ، در نوزادان تولید اسهال می کند. همین طور مصرف ریواس برای مبتلایان به سنگ کلیه و ناراحتی های مثانه نیز خطرناک است.


ریواس ، مقوی قلب و اعصاب بوده و برای درمان بواسیر مفید است. ریواس به عنوان فعال کننده ی عمل کرد دستگاه گوارش ، ناقل نمک های صفراوی و محرک ترشح کبد شناخته شده است. نخستین کارکرد آن در دهان این است که با تحریک جوانه های چشایی به واسطه مزه ی تلخ خوشایندش ، موجب پاک شدن حفره ی دهان شده و دهان را برای چشیدن غذای بعدی آماده می کند. این گیاه در معده سبب افزایش ترشح معده و تحریک آن می شود. در نتیجه به طور کلی باعث بهبود عملرد معده می شود. علاوه بر این ، با تحریک ترشح نمک های صفراوی از کبد ، به تنظیم جذب چربی از روده کمک می کند.تاریخ 03 آبان 1399    |    تعداد بازدید 174    |    نویسنده مطلب M kazemiنام :
ایمیل :  
دیدگاه :

▲ top