سلامت یارتندینیت (التهاب تاندون)


تاندون یا رباط: بافت همبندى که معمولا عضله را به استخوان متصل مى کند.

تندینیت نیز ممکن است نظیر درد عضلانى، حاصل از کار زیاد باشد، اما برخلاف درد عضلانى، مقاوم و شدید است. اگر به همان ترتیبى که منجر به ایجاد مشکل شده اید به استفاده از رباط ادامه بدهید وضعیت آنقدر سخت مى شود که امکان بهبودى کاهش مى یابد. این موضوع درباره ى دونده ماراتن تا شیشه شور و تایپیست صدق مى کند. هنوز نیز مى توانید اثرات تندینیت را کاهش دهید و جلوى دوره هاى عود آن را بگیرید. کلید حل این بیمارى، تغییر طرز فکر و عادت هاى قدیمى است.


در ادامه به چند راهکار می پردازیم.به خود استراحت دهید: خواستن این کار از بعضى افراد، بسیار سخت است، مثلا در دونده اى که دچار التهاب رباط پاشنه پا شده است اگر چند روز تمرینات خود را قطع نکند واقعا نمى توان انتظار بهبودى داشت. البته گفتن استراحت، آسان تر از عمل کردن است؛ براى مثال اگر شما زندگى خود را با شیشه شورى مى گذرانید و یا دچار التهاب رباط شانه شدید فکر بدى نیست که یکى دو روز به تعطیلات بروید تا درد رباط بهبود یابد.

بیش از حد استراحت نکنید: عضلات در اثراستراحت طولانى تحلیل مى روندو ما هرگز به ورزشکاران استراحت مطلق را توصیه نمى کنیم.

به جاى درگیرى نوع ورزش خود را عوض کنید: اگر التهاب تاندون به علت ورزش باشد، ورزش جدید، مى تواند به شما کمک کند. براى مثال دونده هایى که در پایین ساق پاها، مشکل رباطى دارند، مى توانند با دوچرخه سوارى داخل جاده که تمرین خوبى براى قسمت بالاى پاهاست، ادامه دهند.

حمام بگیرید: غوطه ور شدن در آب حمام راه خوبى براى بالا بردن دماى بدن و افزایش جریان خون است. گرم کردن رباطها قبل از فعالی تهاى استرس زا، درد را کاهش مى دهد.

با حرکات کششى عضلات را گرم کنید: باید حتما قبل از ورزش کردن عضلات خود را با حرکات کششى گرم کنید. حرکات کششى، از کوتاه شدن عضلات و رباطهایى که در ورزش فعالیت دارند جلوگیرى مى کند. به علاوه بعضى مطالعات نشان داده که هر چقدر فرد انعطاف ناپذیرتر باشد احتمال ایجاد این مشکل در وى بیشتر است. بنابراین حرکات کششى باید جزء برنامه روزمره شما قرار گیرد.

براى تسکین درد، یخ درمانى کنید: بعد از ورزش کردن، یخ براى کنترل تورم و درد، بسیار مفید است؛ اگر چه افراد دچار بیمارى هاى قلبى، دیابت و مشکلات عروقى باید در استفاده از یخ محتاط باشند زیرا یخ رگ هاى خونى را تنگ مى کند و ممکن است در این گونه افراد مشکلات جدى ایجاد کند.

باند پیچى کنید: راه دیگر براى کاهش تورم، بستن محل درد با باند یخ است، اما مراقب باشید که محل ملتهب را زیاد محکم نبندید و یا بانداژ را به مدت طولانى باقى نگذارید چرا که باعث ناراحتى مى شود و در گردش خون اختلال ایجاد مى کند.

بالا ببرید: بلند کردن ناحیه درگیر، راه خوبى براى کنترل تورم است.

دارو مصرف کنید: آسپیرین و دیگر داروهاى ضد التهاب غیر استروئیدى براى تسکین موقت درد رباطها مؤثرند. این داروها همچنین التهاب و تورم را کاهش مى دهند.

عضلات خود را تقویت کنید: وقتى که مى گوییم عضلات را تقویت کنید به این معنى نیست که مثل آرنولد شوید، شما حتى مى توانید سکه هایى را داخل جوراب بریزید و عضلات بازوى خود را تقویت کنید؛ این کار بسیار ارزان تر از خریدن یک سرى وزنه است.

به خود استراحت موقت بدهید: این ساده ترین راهى است که مى توانید به طور موقت خود را از استرس فیزیکى محل کار خارج کنید. مخصوصا اگر تایپیست هستید و یا با کى بورد کامپیوتر کار مى کنید، رباطهاى بازو و مچ دست شما به راحتى دچار مشکل مى شوند.

تاریخ 14 آبان 1399    |    تعداد بازدید 170    |    نویسنده مطلب M kazemiنام :
ایمیل :  
دیدگاه :

▲ top