سلامت یارسندرم (سندرم مفصل گیجگاهى فکى)


این سندرم به عنوان یکى از پیچید هترین و اختلاف برانگیزترین بیمارى هاى انسان امروزى است. ما نمى خواهیم وارد این بحث اختلاف یک اختلال عضلانى است یا استخوانى و غضروفى و یا اینکه علت اولیه ایجاد آن به علت فشار و استرس مى باشد یا TMJ برانگیز شویم که دندان هاى نامرتب و یا هر مشکل دیگر.گردش خون مفصل را افزایش دهید: براى افزایش جریان خون این ناحیه هر کارى که مى توانید انجام دهید؛ شما مى توانید از یکى از راههاى گرماى مرطوب و یا یخ در دو طرف فک استفاده کنید. براى بعضى ها گرما اثر بیشترى دارد و براى بعضى ها سرما؛ شما باید با تجربه متوجه شوید که کدام یک در شما مؤثر است. مى توانید از ماساژ و یا حرکات کششى استفاده کنید. اگر بتوانید جریان خون ناحیه را تقویت کنید احتمالا مى توانید برخى از علایم این سندرم را کاهش دهید.

از خوردن غذاهاى سفت پرهیز کنید: اگر داخل یا اطراف دهان دچار درد شدید به آن یک مقدار استراحت دهید؛ رژیم خود را براى مدتى به غذاهاى نرم و مایعات محدود کنید و ببینید که آیا مؤثر است یا خیر.

روى مفصل آسپیرین بمالید: دکتر پولى مى گوید: آسپیرین، داروى بسیار مؤثرى براى هر نوع اختلال مفصل یا عضله مى باشد؛ از یک قرص استفاده کنید و چند دقیقه بعد با دستمال داغ روى فک ماساژ بدهید.

وضعیت بدن را کنترل کنید: اگر پشت میز کار مى کنید، وضعیت بدن را در طول روز کنترل کنید. به عنوان یک قانون کلى در مورد طرز نشستن یا ایستادن، استخوان چانه ى شما باید بالاى ترقوه باشد و گوش ها نباید فاصله زیادى از جلوى شانه ها داشته باشد.


بالشت خود را کنار بگذارید: یک حوله را بپیچانید و زیر سر بگذارید (به ضخامت کمرتان)؛ حوله دیگرى را زیر کمر و یک بالشت را زیر زانوها قرار دهید؛ خوابیدن در این وضعیت در تمام طول شب.

هشدار پزشکى!!

بعضى علایم جدى هستند.

شامل سردرد، دندان درد، گردن درد و یا درد شانه و کمر درد و صداى تق تق هنگام باز کردن یا بستن فک است. اگر TMJ علایم سندرم چه علایم دیگرى وجود دارند که شدیدترند و در صورت بروز باید به وسیله دندان پزشک مورد بررسى قرار بگیرند. دکتر پرى مى گوید: اگر نمى توانید دهان را باز کنید و یا دندان ها را مسواك بزنید و سر دردهاى شدید دارید باید به پزشک مراجعه کنید.

دامنه حرکت فک را محدود کنید: هنگامى که احساس مى کنید مى خواهید خمیازه بکشید با قرار دادن مچ دست در زیر چانه، باز شدن دهان را محدود کنید.

باید خیلى از عادت هاى غلط را انجام ندهید: انجام ندادن کارهاى زیر مى تواند به شما ،TMJ ترک هفت عادت غلط :براى غلبه بر سندرم کمک کند:


- خوابیدن روى شکم، در حالى که سرتان به یک طرف چرخیده است.

- به پشت خوابیدن در حالى که سر با یک زاویه تند بالا قرار گرفته و در حال مطالعه یا نگاه کردن به تلویزیون هستید.

- گوشى تلفن را بین شانه و چانه نگه مى دارید.

- براى مدت طولانى دست زیر چانه مى گذارید.

- یک کیف سنگین را که داراى بند است به مدت طولانى روى شانه مى گذارید.

- کارهایى نظیر رنگ کردن سقف خانه که احتیاج به نگاه کردن طولانى به بالاى سر دارد انجام مى دهید.

- کفش هاى پاشنه بلند مى پوشید.


 

تاریخ 14 آبان 1399    |    تعداد بازدید 183    |    نویسنده مطلب M kazemiنام :
ایمیل :  
دیدگاه :

▲ top