سلامت یارآرتریت (التهاب مفاصل)


ممکن است آرتریت، قدیمى ترین بیمارى شناخته شده باشد. شواهد نشان مى دهد مومیایى هایى که در مصر پیدا شده اند، این بیمارى را داشته اند؛ در آمریکا نیز چهل میلیون نفر به این بیمارى دچارند و تا سال آینده یک میلیون نفر به آن مبتلا خواهند شد؛ البته ما در این نوشته قصد نداریم که درمان جادویى جدیدى به شما معرفى کنیم، بلکه مى خواهیم به شما بگوییم که چگونه مى توانید در خانه، بدون مصرف دارو و مراجعه به پزشک، درد خود را کنترل کنید.


در ادامه مطلب به چند روش درمانی التهاب مفصل می پردازیم.وزن خود را کم و در نتیجه احساس آرامش کنید: هیچ غذا و یا ورزش جادویى براى خلاص شدن از درد آرتریت وجود ندارد. با کاهش وزن، میزان زیادى از فشار و درد در ستون فقرات، زانوها، باسن و فوزى برداشته مى شود. دلیل: هرچه اضافه وزن بیشترىداشته باشید، فشار بیشترى بر مفاصل شما وارد مى شود و در این صورت فشار بیشترى به غضروف هاى مرتبط با استخوان ها وارد مى شود و در نتیجه افزایش التهاب، تورم و درد را به همراه خواهد داشت.

راه حل: با متخصص تغذیه و یا پزشک خود درباره رژیم غذایى مناسب مشورت و به شدت از آن رژیم پیروى کنید.

براى رسیدن به استحکام و تحرك، به آرامى حرکات کششى انجام دهید: حرکات نادرست آسیب مى رسانند ولى حرکات صحیح باعث بهبودى مى شوند. بعضى پزشکان اعتقاد دارند ورزش یوگا، حرکات بدن را با قرار گرفتن مفاصل در وضعیت صحیح آموزش مى دهد و این،باعث اصلاح مفاصل تغییرشکل یافته به حالت مناسب وسالم، درزمان جمع شدن وکشیده شدن عضلات مى شود.


آرامش را با کاهش استرس به دست آورید:اگر شما بعد از یک ضربه، عصبانى شوید، بیشتر آسیب خواهید دید. افرادى که امور زندگى شان را کنترل مى کنند، درد را بهتر از دیگران تحمل مى کنند.تحقیقات اخیر، اهمیت مسایل روانى را در کاهش درد نشان بعضى از افراد آرتریتى باید یاد بگیرند .« مسابقه ندهید بلکه خود را تطبیق دهید » : مى دهد. بعضى از مسایل خاص در زیر آمده است.

- خود را با شرایط موجود وفق دهند و سعى نکنند هر کارى را که در هنگام سلامت انجام مى دادند، اکنون انجام دهند؛ زیرا نتیجه این درسى را از زایمان هاى طبیعى یاد بگیرید. زایمان خیلى دردناك .« یاد بگیرید که آرام باشید » .


- کار خستگى و درد در روز بعد مى باشد اما زنان با یادگیرى اینکه چگونه با درد کنار بیایند، توانسته اند آرامش پیدا کنند.


- اگر شما به درد حساس شوید و فکر خود راروى آن متمرکز کنید، این مسئله بیشتر به شما آسیب مى رساند.

- براى جلوگیرى از خشکى صبحگاهى، تلاش را از شب آغاز کنید:تقریبا 90 % بیماران از خشکى صبحگاهى شکایت مى کنند. راه حل آن، استفاده از پماد عضلانى قبل از رفتن به رختخواب است. این کار باعث آرامش شما مى شود و به شما نیروى روانى مى دهد. اما دلیل این اثر؟ اگر این بیماران، در صبح عضلات خشک و سفت نداشته باشند، در طول روز احساس بهترى خواهند داشت.

شناور شدن، درد را از بین مى برد:مطالعات نشان مى دهد که شناور شدن در مخازنى که به طور اختصاصى طراحى شده مى تواند درد آرتریت را تسکین دهد. شما معمولا یک ساعت در مخزن قرار مى گیرید. تسکین درد به علت کاهش استرس حاصل مى شود، زیرا بدن وماهیچ هها درحال استراحت مى باشندو به نظرم ىرسد این کار باعث آزاد شدن اندورفین (یکى ازضددردهاى طبیعى بدن) مى شود.

روغن و آب را با هم مخلوط کنید:دوناکینگ، مربى ماساژ دانشگاه آتلانتا مى گوید: من دوره هاى درمانى آرتریت را گذراندم و فهمیدم که چه راه هایى براى رها شدن از بیمارى مناسب هستند.

توصیه ى وى: گرما و پماد اکالیپتوس به صورت یک محلول روغنى غلیظ به نام اکالیپتا در استئو آرتریت( التهاب مفصل همراه استخواناطرافش) و آرتریت روماتوئید (التهاب روماتیسمى مفصل ) مؤثر است. گرماى مرطوب با استفاده از حوله گرم و یا قرار دادن دست و پا در آب داغ ایجاد مى شود.

ورزش هاى آبى به طور شگفت انگیزى مؤثرند:اگر از چند پزشک درباره تأثیر درمان انواع آرتریت سؤال کنید، به همان تعداد نظرات مختلف خواهید شنید اما اگر از آنها درباره ى تمری نهاى آبى بپرسید، همه ى آنها یک نظر دارند. تمرین هاى ورزشى در آب، بسیار عالى است. درد شما به طور قابل ملاحظه اى در آب کاهش مى یابد و شما در آب بسیار انعطاف پذیرتر خواهید شد. تکنی کهاى اولیه، آسان تر هستند و شامل تکان خوردن، راه رفتن و حرکات خمیده در آبى که تا عمق سینه مى رسد، مى باشند. حرکات پیشرفته تر

مانند رقص آبى نیز مؤثر است.

همسر خود را نیز در جریان قرار دهید:اگر چه براى یکى از همسران طبیعى است که تا آنجا که از عهده او برمى آید به همسرش کمک کند، ولى این کمک بیشتر باعث آسیب مى شود تا بهبودى؛ هنگامى که خانم خانه همه ى کارها را خودش انجام مى دهد و مرتب از شوهرش سؤال مى کند: حالت چطور است؟ باعث تشدید درد شوهرش مى شود. تنها هنگامى که همسرتان درد دارد، حساس و دلسوز نباشید، بلکه در حالت سلامت و فعالیت وى نیز او را مورد توجه قرار دهید و از او تعریف کنید. این مسئله خیلى مهم است ولى

متأسفانه اکثر مردم از تعریف کردن غافلند.


از یخ براى جلوگیرى از درد استفاده کنید:هنگامى که مفاصل شما به علت فعالیت زیاد دچار درد مى شود مى توانید از این روش استفاده کنید. م ىتوانید بسته یخ یا نخود فرنگى یخ زده را پانزده تا بیست دقیقه در محل درد قرار دهید و بعد از ده تا پانزده دقیقه این عمل را تکرار کنید.

از گرما براى کاهش درد استفاده کنید: هنگامى که مفاصل، گرم و ملتهب و حساس مى شوند، گرما بهترین راه حل مى باشد و سرما باعث دردناك تر شدن آنها مى شود.

مفاصل خود را تنبل بار نیاورید: تمری نهاى هوازى مانند راهپیمایى، دوچرخه سوارى و شنا توصیه مى شود، زیرا به مفاصل آسیبى نمى رسانند. هر ورزشى را که مى توانید تحمل کنید و ضربان قلب شما را به 120 عدد در دقیقه مى رساند، انجام دهید. این ورزش ها اثر سودمندى بر قلب و ریه شما خواهد داشت. بعضى تحقیقات نشان مى دهد که تمرین شدید حتى براى بیماران آرتریت روماتوئید مى تواند بدون خطر باشد و اغلب باعث بهبودى روحى و فیزیولوژیکى بیمار مى شود.

مصرف داروهاى اعتیادآور را رها کنید: متأسفانه قرص هاى خواب آور، آرام بخش ها و ضد دردهاى مخدر مى توانند به صورت بخشى از زندگى یک بیمار آرتریتى ظاهر شوند؛ البته این بدان معنا نیست که این داروها کارآمد نیستند.بسیارى از مردم،نیاز فزاینده اى به این داروها دارند و در نتیجه ضررى که این داروها دارند از فوایدشان بیشتر است.دکتر هدلر معتقد است که چنین داروهایى باید به تدریج جاى خود را به درمان هاى دیگر بدهندودرمواردى نیز مى توان از ضد دردهاى غیرمخدر مانند آسپیرین یا ایبوپروفن استفاده کرد.

استفاده از ماهى براى کاهش درد :روغن ماهى در بعضى بیماران پاسخ بسیار خوبى ایجاد مى کند. ماده مفید و مؤثر روغن ماهى،اسید چرب امگا - 3 مى باشد که مصرف روزانه یک قاشق چایخورى از این روغن مى تواند باعث کاهش علایم آرتریت روماتوئید شود.

براى رشد استخوان لازم است، در حالى که ویتامین D در این روغن است؛ ویتامین A و D علت آن، وجود مقادیر کافى ویتامی نهاى در بدن مسموی تزاست، نباید در مصرف روغن ماهى D و A مى تواند اثرات ضد التهابى داشته باشد. چون مقادیر زیاد ویتامین A زیاده روى کرد. همچنین مصرف زیاد این روغن در طولانى مدت باعث آسیب کبدى مى شود.

ماساژ، راه حل اصلى :ماهیچ ههایى را ماساژ بدهید که به تاندون هاى مفاصل دردناك شما ختم مى شوند. براى مثال، اگر دست تان بهآرتریت مبتلا است. با دست خود روى عضله فشار دهید و چند ثانیه صبر کنید و سپس آن را آزاد کنید.هستند.


ویتامین C را افزایش دهید: مطالعات نشان داده است که بیماران دچار آرتریت روماتوئید، دچار کمبود ویتامین C مصرف ویتامین یک درمان خوب خانگى براى بیماران آرتریت روماتوئید C مى تواند این بیمارى را تشدید کند. مطمئنا مصرف ویتامین C کمبود ویتامین صفر است. 500 میل ىگرم به صورت روزانه، براى نیازهاى بدن کافى است. ،C است. در حقیقت میزان سمیت ویتامین پرهیز غذایى را رعایت کنید: بعضى پزشکان معتقدند بهترین نتایج در بیماران آرتریت روماتوئید وقتى به دست مى آید که آنها از بلادوناها و فرآورده هاى لبنى پرهیز کنند. گیاهان بلادونا شامل سی بزمینى، گوجه، بادنجان، تنباکو و همه ى فلفل ها به جز فلفل سیاه مى باشد. با پرهیز از این غذاها مى توانید خود را آزمایش کنید. براى مثال، اگر شما واقعا به گوجه علاقمند هستید، به مدت یک هفته گوجه را از تمام غذاهاى خود حذف کنید، اگر علایم بیمارى شما در عرض سه، چهار روز بدتر شد، ممکن است به آن غذا حساسیت داشته باشید؛ زیرا بدتر شدن علایم نشانه ى اعتیاد به آن غذا مى باشد.


مصرف روغن گیاهى را کاهش دهید:بى شک روغن هاى گیاهى براى اکثر مردم مفید مى باشند؛ ولى مطالعات نشان داده که باید مصرف این روغن ها در افراد آرتریتى به حداقل برسد در حالى که مصرف روغن هاى امگا - 3 باید افزایش یابد. یعنى باید مصرف محصولات روغنى شامل سس سالاد، غذاهاى سرخ کرده و مارگارین کاهش یابد؛ زیرا این مواد، داراى اسیدهاى چرب امگا - 6 مى باشند که در این بیماران باعث التهاب مى شود.


التهاب مفصل


یک روش دیگر

دست بندهاى مسى :بعضى مواقع، با گذشت زمان، قدمت یک چیز باعث احترام به آن مى شود. ماجراى دستبند مسى نیز از همین قرار است که ده ها سال، موجب کاهش درد آرتریت مى شد و امروزه نیز هنوز مورد توجه است. مطالعات نشان داده است که بعضى از بیماران آرتریتى در متابولیسم مس غذا دچار اختلالند و این اختلال باعث درد در آنها مى شود. پس از آن، این فکر به ذهن آمد که بیماران آرتریتى براى تأمین مس از منابع دیگر نیز استفاده کنند. مس موجود در دستبند از راه پوست وارد بدن مى شود. بعضى پزشکان به این دستبندها با تردید نگاه مى کنند ولى آن را کاملا رد نمى کنند، البته به نظر مى رسد کمبود مس باعث التهاب مفاصلمى شود. دو روغنى که مقادیر کمى از امگا - 6 دارند، روغن کاندلا از دانه کلم قمرى و روغن زیتون هستند.


دستبندمسی

آب هویج مصرف کنید:از آب هویج، عصاره کرفس، عصاره کلم یا گوجه مى توان استفاده کرد. دکتر مولن مى گوید: پرهیز از غذا باید با یک روز در هفته اول با عصاره گیاهان شروع شود. در هفته بعد، دو روز را روزه بگیرید (دوشنبه و چهارشنبه) و در هفته سوم سه روز (دوشنبه، چهارشنبه و جمعه). بدون مشورت با پزشک، به هیچ وجه روزه گرفتن را شروع نکنید.بورسیت (التهاب بورسا: کیسه ى موجود بین تاندون و استخوان)


 

تاریخ 17 آبان 1399    |    تعداد بازدید 177    |    نویسنده مطلب M kazemiنام :
ایمیل :  
دیدگاه :

▲ top