سلامت یارآیا ورزش برای تقویت حافظه تاثیر دارد


بهترین روش درمان کاهش حافظه ناشی از سن و به طور کلی کاهش حافظه ، ( ورزش ) است.


محققان دریافته اند که ورزش می تواند قدرت مغز را افزایش دهد و به کنترل کاهش حافظه طبیعی ناشی از افزایش دهد و به کنترل کاهش حافظه طبیعی ناشی از افزایش سن و حتی شاید پیشگیری از زوال عقل و بیماری آلزایمر کمک کند.ورزش برای قلب مفید است و این موضوع از مدت ها قبل به اثبات رسیده ولی امروزه ثابت شده که ورزش برای تمام بدن ، از جمله مغز مفید است.


ورزش جریان خون را به تمام بدن ، از جمله مغز افزایش میدهد. به نظر می رسد ورزش روند از دست رفتن تدریجی بافت مغز را که معمولا از سن 40 سالگی به بعد آغاز میشود آهسته تر میکند.


افزایش سن به طور طبیعی می تواند به یاد آوری بعضی موارد را با دشواری همراه سازد.


پژوهش ها نشان میدهندکه ورزش ای تغییرات مغزی ناشی از بالا رفتن سن را به تاخیر می اندازد یا گاهی متوقف می کند و در برخی موارد ، ورزش حتی میتواند موجب تقویت حافظه شود.برای بهبود حافظه به چه مقدار ورزش نیاز دارید؟


حتی مقادیر کم ورزش می تواند به شفافیت ذهنی شما کمک کند. بیشترین اثر ورزش بر تقویت حافظه وقتی دیده می شود که به طور منظم ( حد اقل سه بار در هفته ) انجام شود. البته باید هدف نهایی رساندن مدت به حد اقل 30 دقیقه در اکثر روزهای هفته باشد که از بیشترین تاثیر بر سلامت قلب و مغز بر خوردار است.


اگر تازه شروع به ورزش کرده اید ، نگران مدت آن نباشید.


مطالعات نشان داده اند که جلسات 15 دقیقه ای ورزش ، در چند روز از هفته خطر ایچاد زوال عقلی سنین بالا را کاهش میدهد.افرادی که در زمان گذشته ورزش می کرده اند بیشترین سود را از ادامه آن در سنین بالا میبرند. 


چه نوع ورزشی بهترین اثر را بر تقویت حافظه دارد؟


ورزش برای تقویت حافظه


مطالعات بر روی این موضوع که کدام نوع ورزش بهترین تاثیر را بر تقویت  حافظه می گذارند تاکید نداشته اند و آن چه مهم به نظر می رسد ، صرف انجام ورزش مناسب است.


البته در مطالعات بسیار این نتیجه به دست آمده است که قدم زدن ساده به طور منظم می تواند به تقویت حافظه کمک کند.


همچنین در پژوهش های به عمل آمده ارتباط میان قلب سالم و مغز سالم به اثبات رسیده است و این به آن معنی است که ورزشی که برای مغز و سایر قسمت های بدن نیز مفید واقع می شود. ورزش هوازی موجب پمپاژ قلب می شود.


ورزش برای تقویت حافظه


با قدم زدن ، دویدن آهسته ، دوچرخه سواری و شنا به سلامت خود کمک کنید. بعضی شواهد حاکی از آن هستند که تمرین قدرتی همراه با ورزش هوازی فواید بیشتری دارند. تمرین های قدرتی بدن را برای تولید نوعی هورمون طبیعی که از سلول های مغز محافظت به عمل می آورد تحریک می کند. بنابراین مقداری تمرین قدرتی را به برنامه های معمولی خود اضافه کنید.


در چه زمان باید در انتظار حصول نتایج بود؟


کاهش حافظه ناشی از افزایش سن بسیار آهسته روی می دهد.


انتظار نداشته باشید که فقط بعد از چند هفته ورزش ، حافظه شما در حد بسیار زیاد تقویت شود ولی با گذشت زمان تغییرات ملایم آشکار می شوند.


در بعضی از پژوهش ها مشخص شده است که در افراد مسنی که شروع به قدم زدن کرده اند ، پس از 6 ماه توانایی انجام چند کار مختلف افزایش می یابد. رمز موفقیت در این کار ، انجام مداوم ورزش است.

تاریخ 18 آبان 1399    |    تعداد بازدید 208    |    نویسنده مطلب Adminنام :
ایمیل :  
دیدگاه :

▲ top