سلامت یاردرمان آنژین چرکی گلو(فارنژیت) با طب سنتی


فارنژیت در اثر سرماخوردگی و به ویژه در فصل سرما بسیار شایع است. هر سال تقریبا در بیشترخانواده ها یک یا چند نفر به این بیماری مبتلا می شوند. علامل آنژین نوعی باکتری به نام (استرپتوکوک آ) است که در مخاط بینی و گلوی حدود 20 درصد افراد جامعه به طور طبیعی رشد می کند.


انتشار بیماری بیشتر با پراکنده شدن میکروب آن از راه سرفه و عطسه است که از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. گاهی نیز غذاهای آلوده خانگی عامل انتقال بیماری محسوب می شوند. دوره  کمون این بیماری 2 تا 5 روز است.پیش گیری و درمان با طب گیاهی و سنتی :


ثعلب ، دمنوش زوفا ، غرغره جوشانده ختمی در بهبود تب و آنژین چرکی گلو مفید است. مصرف یک لیوان شیر هنک ، سه قطره آب لیموترش در آب ، آب شلغم خام ، عسل (هر نیم ساعت یک قاشق) ، سیر در شیر جوشیده روزی یک قرص مخمر آبجو ، آش گشنیز (با سیر و پیاز و شلغم فراوان ) ، سوپ (گشنیز ، کلم ، پیاز ، سیر ، شنبلیله ، کرفس ، جو ، هویج و آب لیموترش) ، فرنی با عسل ، آب ترب سیاه یا سفید به همراه عسل (هرساعت یک قاشق خورده شود).


پنج گرم مریم گلی به همرام یک گرم زاج سفید جوشانده و صاف شود و با آب گرم رقیق شود. هر ساعت یک بار غرغره شود ولی نوشیده نشود ، سپس فقط دهان را شسته نه حلق را. غرغره با جوشانده ریحان و جوی پوست گرفته شده . آب آناناس ، شکر تیغال را پاک کرده پودر شود و در آب داغ خمیر شود و میل شود. جوشانده گل بنفشه را صاف کرده و به آن پودر ترنجبین اضافه شود ، پس از حل کردن هر ساعت یک قاشق میل شود(برای گلودرد و سرفه کودکان) ، غرغره با جوشانده برگ ازگیل برای آنژین مفید است.


فارنژیت

تاریخ 12 آذر 1399    |    تعداد بازدید 46    |    نویسنده مطلب M kazemiنام :
ایمیل :  
دیدگاه :

▲ top