سلامت یارپیش گیری ازایجاد سنگ کیسه صفرا با طب سنتی


کیسه صفرا مخزنی غشایی و گلابی شکل به طول هشت تا ده سانتی متر و پهنای سه تا چهار سانتی متر است که در زیر کبد قرار دارد. به کیسه صفرا زرداب هم می گویند ، زیرا مایع زرد رنگی که از کبد ترشح می شود در این کیسه جمع می شود. صفرا (زرداب) هنگام وارد شدن غذا به معده ترشح شده و در کیسه صفرا جمع می شود. پس از ورود غذا در امعاء صفرا روی غذا می ریزد و عمل پانکراس و کار روده ها را آسان می کند. هرگاه زرداب در بدن ته نشین شود ، تولید سنگ صفرا می کند.Gall bladder Stone سنگ کیسه صفرا


پیشگیری از ایجاد سنگ های کیسه صفرا با طب سنتی :


از آنجا که تشکیل سنگ های کیسه صفرا بیشتر در خانم های چاق و با زایمان مکرر در سنین بالاتر از 40 سال رایج است ، توصیه می شود این افراد در طول زندگی ورزش کنند و حرکات بدنی بیشتری داشته باشند. از چاق شدن و مصرف بی وریه قرص های ضد بارداری و هورمونی (بدون اجازه پزشک) پرهیز کرده ، و از به وجود آوردن بیش از دو فرزند خودداری کنند.


از تحمل گرسنگی نیز باید دوری جست. و در صورت بروز تنگی نفس و ناهنجاری و بیماری در مجاری صفراوی ، کبدی و مجاری صفراوی ، کبدی و کیسه صفرا ، باید نسبت به درمان هریک از این بیماری ها اقدام کرد.


روغن فندوق ، زردچوبه ، گوجه فرنگی ، خار مریم ، کاسنی ، شاتره باعث تقویت کبد می شوند. در درمان سنگ صفرا از گل و برگ میوه گیاهان بابونه گاوی ، اکلیل کوهی ، بادرنجبویه و زالزالک به صورت دم کرده و روزی سه وعده استفاده شود. همچنین مصرف ویتامین های گروه بی ، مالت جو ، قرص جو ، مخمر آبجو ، ماء الشعیر ، روزی سه فنجان قهوه ، سالاد (روغن زیتون ، آرتیشو ، آب لیموی تازه ، اسفناج ) ، آب زرشک در درمان موثرند.


پوست باقلا را در فر خشک و پودر کرده و صبح ها ناشتا یک تا دو گرم در ماءالشعیر ریخته و میل شود. از ساعت 10 شب تا 5 عصر روز بعد فقط میوه مصرف شود ، سپس دو قاشق روغن زیتون ، یک قاشق آب لیموی تازه میل شود ( هر پانزده دقیقه یک بار مقدار را دو برابر کرده تا روغن زیتون به 225 گرم  برسد ، سپس می توان یک لیوان آب جوش نوشید). عرق کاسنی ، کیوه ، شاه توت ، سیب قرمز ، اسفناج خام ، تره ، شاهی ، دم کرده عناب ، روغن زیتون ، روغن سویا ، گردو و مصرف فراوان سبزیجات در درمان این بیماری موثرند.


سنگ کیسه صفرا

تاریخ 23 آذر 1399    |    تعداد بازدید 62    |    نویسنده مطلب M Kazemiنام :
ایمیل :  
دیدگاه :

▲ top