سلامت یاردرمان آرتروز با طب سنتی


واژه آرتروز به معنی خط میان دو مفصل و درز مفصلی است. آرتروز که در پزشکی به (استئوآرتریت) معروف است ، شایع ترین بیماری است که مفاصل بدن را دچار درد ، تخریب و فرسودگی می کند. در هر سنی از زندگی می تواند خرابی غضروف مفصلی رخ دهد.


در آرتروز مشکلی که خود باعث بروز مسکلات دیگری می شود ، تخریب و از بین رفتن تدریجی و پیشرونده غضروف مفصلی و زیاد شدن نسج استخوانی مجاور آن است. با از بین رفتن این غضروف استخوان زیر غضروف دچار آسیب می شودOsteoarthritis آرتروز


پیشگیری و درمان با روش طب سنتی و گیاهی:


راه هایی که از پیشرفت آرتروز و پیامد های رنج آور آن جلوگیری کرده و فرد را آسوده تر می سازد عبارتند از : انواع نرمش های سبک ورزشی ، ماساژ دادن و قرار دادن عضو مبتلا در آب (آب درمای) ، دیاترمی و فیزیوتراپی اعضای مربوطه.


در درمان آرتریت کاپساسینوئیدهای درون فلفل که عامل تندی فلفل است باعث کاهش درد آرتریت (التهاب مفاصل) می شود. همچنین روغن سیاهدانه در درمان آن موثر است. در درمان آرتروز مصرف روزانه 2 تا 3 استکان عرق زنیان مفید است. از مصرف غذاهای پرچرب ، مواد اسیداوریکی مثل قارچ ، ترشک و اسفناج بایستی خودداری کرد. گیاهانی نظیر باباآدم ، گل بومادران ، بادرنجبویه ، ریشه کاسنی در بهبود آرتروز نقش دارند.


خوردن کباب ماهی با آب لیموی تازه ، ماءالشعیر ، کپسول امگا 3. پودر سنجد با هسته آن به همراه کمی آب آلو برای رفع یبوست مصرف شود. آش آبغوره و سوپ (جوجه مرغ ، جعفری و سیر) با آب لیموی تازه میل شود. روی موضع چربی زیر پوست گوسفند (لانولین) مالیده شود و یک روز بسته بماند. روی موضع باز و شسته شود و بایستی یک ساعت هوا بخورد ؛ این عمل دوباره (تا 15 بار) تکرار شود ، ضماد (قسط 5 گرم ، مرزه تازه یا تخم مرزه جوانه زده 4 گرم ، عسل ، گشنیز 3 گرم برای انواع آرتروز به ویژه گردن) ، جوشانده برگ گردو و برگ چنار به مدت 10 دقیقه ضماد شود و سپس به مدت نیم ساعت استحمام با آب داغ انجام گیرد. گزنه تازه کوبیده و بر زانو ها بسته شود (3 بار در روز) ، مصرف مرکبات زیاد ، دم کرده بابونه ، (شیر عسل و خرما ) ، مالش روغن نارگیل بسیار در درمان بیماری موثر هستند.


آرتروز

تاریخ 23 آذر 1399    |    تعداد بازدید 71    |    نویسنده مطلب M Kazemiنام :
ایمیل :  
دیدگاه :

▲ top