سلامت یارآسم


آسم به معناى راه هاى هوایى تحریک پذیر است. هنگامى که راه هاى هوایى ریه ناگهان منقبض مى شوند، احساس گرفتگى در سینه و نفس تنگى به شما دست مى دهد. بعد از این، دچار سرفه و خس خس مى شوند. درختان، دانه ها، گرده هاى گیاهان، پشم حیوانات، مایتها و کپک ها مهم ترین مواد حساسیت زا مى باشند. بعد از 40 سالگى، این میزان به %50 کاهش مى یابد. %50 دیگر به وسیله بعضى بیمارى هاى ریوى، مانند آمفیزم شعله ور مى شوند. اما عامل هر چه باشد، شما محکوم به یک عمر زندگى همراه با تنگى نفس نیستید، بلکه مى توانید مشکلات را کنترل کنید. آسم یک بیمارى برگشت پذیر است و شما مى توانید کارهاى زیادى را در منزل انجام دهید.از اتاق هاى پردود، دور شوید. بیماران آسمى نباید سیگار بکشند؛ اما تحقیقى که اخیرا در کانادا انجام شده است نشان مى دهد اطرافیان این افراد هم نباید سیگار بکشند. این مطلب خصوصا در فصل زمستان، مهم است، زیرا معمولا در اتاق بسته است و دود سیگار موجب وخامت حال بیماران آسمى مخصوصا کودکان مى شود.


آتش، روشن نکنید. انداخن یک تخته چوب در داخل آتش یا بخارى مى تواند آسم شما را شعله ور کند. اگر مى خواهید آتش روشن کنید، مطمئن باشید که بخارى یا شومینه کاملا بسته است تا از پراکنده شدن ذرات به داخل اتاق و در نتیجه ورود به ریه شما جلوگیرى شود.


قبل از خواب از آنتى اسید استفاده کنید. خوابیدن با شکم پر مى تواند آسم را تشدید کند؛ یعنى برگشت غذا از معده مى تواند باعث آسم شود: حالتى که اسید معده به داخل حلق و حنجره شما برمى گردد. رختخواب خود را مقدارى بالا بیاورید و بالشت خود را بالاتر قرار دهید تا از برگشت محتویات معده به راه هاى تنفسى جلوگیرى کند. قبل از خواب نیز آنتى اسید مصرف کنید تا اسید معده شما را خنثى کند.


چگونه آسم ناشى از ورزش را تخفیف دهیم. اگر در زمان راه پیمایى روزانه یا هنگامى که شدیدا فعالیت مى کنید، دچار تنگى نفس ناگهانى مى شوید، ممکن است به آسم ناشى از ورزش مبتلا باشید. در المپیک سال 1984 ، 20 % ورزشکاران از این بیمارى رنج مى بردند. هم اکنون از هر 10 نفر، یک نفر به این بیمارى مبتلاست. اگر ، شما یکى از آنها هستید توصیه هاى زیر را انجام دهید:


ورزش کنید ولى دهان تان را باز نگه ندارید. هنگامى که در ورزش هاى شدید، دها نتان را باز مى گذارید، گلوى شما خشک و سرد مى شود و این حالت باعث تحریک آسم مى شود، به همین دلیل از بینى نفس بکشید.


شنا کنید. شنا ورزش مناسبى براى بیماران آسمى است، زیرا رطوبت بالا نمى گذارد دهان تان خشک شود؛ البته هر ورزشى که به زمان هاى کوتاه تر فعالیت شدید نیاز دارد، مانند بی سبال، تنیس و گلف مفید است. از نظر تنفس به خود فشار نیاورید. اگر شما خیلى سریع بدوید، به سرعت خسته خواهید شد. بیماران آسمى مى بایست خود را با محیط سازگار کنند؛ مدتى خود را گرم کنید و به آرامى ورزش را شروع کنید. داروهاى آسم را در کیف ورزشى خود، همراه داشته باشید. قبل از لباس پوشیدن، از آنها استفاده کنید. اگر شما 15 دقیقه قبل از فعالیت، از داروى خود استفاده کنید، حتما بدون مشکل خواهید بود.


از سرماى شدید پرهیز نمایید. هنگامى که هواى بیرون، سرد است در خانه بمانید. یک دستمال بزرگ بخرید. اگر نمى توانید داخل خانه بمانید، هنگام بیرون رفتن، دهان و بینى خود را بپوشانید. هواى سرد آسم را تحریک مى کند؛ اما اگر یک دستمال یا ماسک را جلوى بینى و دهان خود قرار دهید، باعث مى شود هوایى که تنفس مى کنید گرم و مرطوب شود.


به منطقه گرم و خشک بروید. مکان گرم و خشک به بیمارى شما کمک مى کند. اما پیدا کردن آب و هواى مناسب، به راحتى قبل نیست. امروزه موادى در هوا وجود دارد که 25 سال پیش نبود. بنابراین، بیماران آسمى دچار مشکلات بیشترى خواهند شد.


مراقب رژیم غذایى تان باشید. خوردن غذاهاى نامناسب باعث تحریک شروع حمله آسم مى شود. شایعترین اینها عبارتند از: شیر، تخم مرغ، آجیل و غذاهاى دریایى. حتى بوى غذایى که به آن حساسیت دارید، مى تواند باعث حمله آسم شود.


مراقب نمک باشید. بعضى محققان مى گویند: نمک موجود روى میز غذا مى تواند اثر تهدید کننده ى زندگى داشته باشد. ارتباط قوى اى بین خرید نمک و مرگ و میر بیماران آسمى پیدا شده است.


مراقب افزودنى هاى غذا باشید. افزودنى هاى غذا مى تواند آسم را تحریک کند. این مواد بیشتر در شراب، آب جو، میگو و میو ه هاى خشک مخصوصا زردآلو یافت مى شود. همچنین، در قدیم از این ماده روى میو ه ها و سبزیجات مى ریختند تا میو ه ها تر و تازه به نظر آیند؛ اما اکنون این کار ممنوع شده است. هشدار پزشکى علایم جدید را جدى بگیرید. آسم، بیمارى اى نیست که آن را دست کم بگیرید. هر ساله بیش از چهار هزار نفر از این بیمارى مى میرند. در حقیقت، در چند سال اخیر، میزان مرگ و میر ناشى از آسم %23 افزایش پیدا کرده است. چرا میزان مرگ و میر بالا است؟ اولین دلیل این است که بیماران، شدت این حالت را درك نمى کنند و اجازه مى دهند تا داروهاى شان کاملا تمام شود و یا مى گذارند آسم تا مرحله حملات شدید برسد و قبل از اینکه خیلى دیر شود، به دنبال دارو درمانى و رعایت مسایل پزشکى نمى روند.


از مسکن هاى غیر آسپیرینى استفاده کنید. در اصطلاح پزشکى، از سینوزیت، پولیپ بینى، آسم و حساسیت به آسپیرین به عنوان تریاد آسپیرین یاد مى کنند. براى بعضى از بیماران آسمى، ممکن است آسپیرین خطر مرگ داشته باشد. اگر مى توانید از استامینوفن استفاده کنید تا این مشکلات پیش نیاید.


از اسپرى به درستى استفاده کنید. استفاده صحیح از اسپرى در حمله ى آسم، موجب رهایى سریع بیمار مى شود. اسپرى، یک تهویه کننده نیست پس آن را به ته گلوى خود نزدیک نکنید. اگر متوجه شدید که پس از مصرف اسپرى، بخارى از دهان تان بیرون مى آید، بدانید که اشتباه کرده اید اسپرى را حدود 2.5 سانتى متر، دورتر از دهان باز نگه دارید، یک نفس عمیق آرام بکشید و در حدود نیم ثانیه بعد شروع نفس، اسپرى را فشار دهید و همراه هوا به داخل بکشید و نفس خود را سه تا پنج ثانیه نگه دارید. اولین پاف اسپرى، راه هاى هوایى را باز مى کند، اما اگر دو پاف سریع انجام دهید، دومین پاف هیچ اثر اضافه ترى ندارد و بهترین زمان براى آن پنج تا بیست دقیقه بعد مى باشد.


در مواقع اضطرارى، کافئین را به یاد داشته باشید. شما در بیابان هستید، ناگهان متوجه مى شوید اسپرى خود را در خانه جا گذاشته اید، اگر احساس کنید که دارید دچار حمله مى شوید چه کارى مى کنید؟ به طرف ظرف قهوه بروید. دو استکان قهوه ى غلیظ، اثر مفیدى بر آسم شما خواهد داشت. قرص تئوفیلین هم تقریبا اثرى همانند کافئین دارد.


ویتامین B6 را نیز در مبارزه علیه آسم به یارى بطلبید. اثر ویتامین B6 بر آسم، به طور تصادفى شناخته شد. برخى محققان هنگامى که در حال مطالعه اثرات این ویتامین بر افراد دچار کم خونى داسى شکل بودند، فهمیدند که گروهى از آنها به بیمارى آسم مبتلا هستند. هنگامى که این افراد روزانه 50 میلى گرم از این ویتامین مصرف کردند، شدت حملات آنها کاهش یافت. مصرف زیاد این ویتامین مى تواند سمى باشد. به ری ههاى تان گوش کنید. بهترین راه براى مبارزه با حملات آسم، جلوگیرى از آن است.


علایم اولیه حمله ى آسم را در خودتان بشناسید، در این صورت با تشخیص سریع و عمل مناسب مى توانید از حمله جلوگیرى کنید.

تاریخ 09 مرداد 1399    |    تعداد بازدید 539    |    نویسنده مطلب M Kazemiنام :
ایمیل :  
دیدگاه :

▲ top